Futbolun Arka Bahçesi

No Panik No Stres Ama!

Avrupa Ligi/Mini Bar

Olimpiyat’a liderlik için çıkan KaraKartal, maçın büyük bölümünde topu kendisinde tutmayı başardı başarmasına, fakat bir türlü Mr. Gomez ile topu buluşturamadı. Haliyle Gökhan’ın el freni olasının tutması, yanına Olcay‘ın pozisyona girebilme başarısının tam tersi pozisyonları bitirememe hastalığının devam etmesiyle KaraKartal pozisyona girmekte açıkçası çok da başarılı olamadı. Gelgelelim kötü mü oynadı? Hayır. Ama kanatlara gelen bu topların ısrarla ezilmesi, Gökhan‘ın ısrarla çizgiye inmeme inadıyla gol de geç geldi. Maçta yanlış hatırlamıyorsam GT7 sadece 2 kez çizgiye indi, biri gol oldu. Oğuzhan‘a değinmek istiyorum biraz, son birkaç maçtır özellikle dikkat ediyorum ikili mücadele anlamında çok kolay geçit veriyor rakibine ve bu da Beşiktaş’ın orta sahada Atiba da yorulduysa çabuk geçilmesine neden oluyor. Oyun anlamında kanatları olabildiğince çıkarmaya çalışan, diğer maçlara oranla çok daha fazla bek ortaları kullanan bir Beşiktaş izledik. Oyun ümit veriyor vermesine ama topun bitirici özellikteki oyunculara taşınması konusunda eksikler açık bir şekilde görülüyor. Dün iş saatinden yetişen veya bir şekilde Olimpiyat’a gitme ‘inceliği’ gösteren taraftar daha fazlasını hak ediyor.

Maçtan önce “No panic no stress; Mr. Goal Mario Gomez” diyen taraftarı ikinci yarının ortalarında stres bastı. Beşiktaş baskı yaparak büyük efor harcıyor 70. dakikaya kadar ve bunun da karşılığını alamadığında, yorgunluğun da etkisiyle maçın her yerinde adından söz ettiren Atiba başta olmak üzere birkaç kıpırdayan oyuncunun yorgunluk belirtisi, bir hata ile cezalandırılıyor. Gökhan, Sosa ve Oğuzhan’ın bir an önce yalandan yaptıkları gölge takibi bırakıp defansif olarak gerçekten kendi bölgelerinde rakibi ısırmaları gerekiyor.

Rahat galibiyet alınabilecek rakibe düzgün pozisyon bile vermeden 1 puan hediye eden Beşiktaş, ‘ben lider olarak çıkmak istemiyorum’ mesajı verdi adeta. Skenderbeu’nun Sporting galibiyeti ile şans kapıda kaldı, içeri almak Lizbon’daki deplasmanda KaraKartal’ın oyun karakteri ile belli olacak gibi. Gomez ne kadar top alırsa Beşiktaş o kadar başarılı olur, mevcut kadroda onun gibi bitirebilen bir adam yok. Tabi bunu takım arkadaşlarının özellikle de Töre’nin iyi anlaması gerekir. Aksi takdirde Beşiktaş maçlarından sonra “%70 topla oynadık, sıkıştırdık ama atamadık” diyerek yine masal gibi sezonun ardından şampiyon olamayan bir Beşiktaş izleriz. O var, bu var, şu var, ama gol yok gol; klasik Beşiktaş yakıştırması herhalde son yıllara bakarsak ‘cuk’ oturacak bir tabir. Ama artık buna sabır gösterecek taraftar sayısı gittikçe azalıyor, artık Beşiktaş’ın ciddi bir şekilde oyununun, eforunun ve isteğinin karşılığını skora yansıtması gerekiyor; yoksa bu skor bulma eksikliği, dengi olmayan takımlara verdiği puan veya puanlarla hedeflerden uzaklaşmaktan başka bir işe yine yaramayacak.

Son Yazıları Avrupa Ligi

Braga’ya Bırakma!

Braga, Liga Nos’un Porto, Sporting Lizbon ve Benfica’nın ardında kalan dördüncü takımı

Çeyreğe 2 Kala

Fenerbahçe bu sezonki yolculuğunda yine önemli sayılacak bir maça çıkacak. Bu seferki

Tek Bilek, Tek Yürek!

Uzun zamandır dolmayan stat, Lazio maçında batı tribünündeki bir miktar boşluğa karşın
Lazio

Kötünün İyisi: SS Lazio

Galatasaraylı taraftarlar için bir kurada gelebilecek en güzel takımlardır İtalyan ekipleri. UEFA

Umulmadık Taş: Molde

Her sene hangi turnuva, hangi şampiyona olursa olsun, bir takım bütün tabuları
Başa Dön