Futbolun Arka Bahçesi

Fernandes & Niasse’den Çok Daha Fazlası

Avrupa Ligi/Rasathane

Spor Toto Süper Lig’in yanı sıra, Big 5, Portekiz, Hollanda derken Rusya Premier Lig’ine pek zaman kaldığı söylenemez. O yüzden Rus temsilcisinin her maçını izledim dersem bu kocaman bir yalan olur. Ancak takım hakkında az çok fikre sahibim. Bu akşam 19.00’da, Türkiye’nin en gereksiz statlarından birinde Beşiktaş’ın rakibi olacak Lokomotiv Moskova’yı takip edebildiğim, tanıdığım kadarıyla sizlere aktarmaya çalışacağım.

Lokomotiv Moskova denildiğinde birçoklarının aklına hafta sonu yedikleri 6 gol gelebilir. İzlediğim az sayıdaki maçlarından biri olan Kuban mücadelesinde gerçekten tanınmaz halde bir savunma ve orta sahaları vardı. Beşiktaş karşısında bloklar arası bu kadar kopuk bir futbol oynamalarını ümit ederim. Ancak çok daha temkinli olacaklardır. Takıma bakıldığında en tanıdık isimler Manuel Fernandes ve Oumar Niasse. Ancak Moskova’nın çarkı bu ikiliden çok daha fazlasıyla dönmekte. Kalecileri Guilherme’nin yanı sıra hoca Igor Cherevchenko iki bekine de oldukça güveniyor. Denisov ofansif bekleri ve sol kanatta görev yapıyor. Özbek oyuncu defansif açıklarını hızıyla kapatan ve muazzam şekilde yere paralel olarak uzun taç atan bir isim. Töre’nin karşısında oynamasını beklediğim sağ bekleri Roman Shishkin ise mevkidaşına göre yavaşlığıyla dikkat çekiyor. İyi bir top kesici olan ve hücumlarda yaptığı etkili ortalarla dikkat çeken Shishkin’in, Töre ile baş etmesi kolay olmayacaktır. Lokomotiv’in sağ kanadını Gökhan Töre’nin sürklase etme ihtimali yüksek. Bunu ön görerek Tacikistanlı Igor Hoca’nın, sağ beke Yanbaev’i monte etme ihtimali, bu maç özelinde fazlasıyla mantıklı olur. Yanbaev her iki kanatta da görev yapabiliyor ve teknik açıdan Shishkin’den daha vasat olsa da, tecrübesi ve hızıyla Töre’nin ilacı olabilir.

Moskova ekibinin tandeminde, ilk maçta yaptığı hareketle 4 maçlık fazlasıyla sert bir cezaya çarptırılan sağ bekten bozma stoper Corluka cezalı. Sezon boyunca Hırvat savunmacının yanında devamlı olarak iki farklı isim oynadı. Bunlar; ilk Beşiktaş maçında izlediğimiz Mikhalik, ve Corluka’dan sonra en fazla forma bulan stoper Pejcinovic. Rus medyasının yalancısı olarak şunu söyleyebilirim. Bu iki isim de bugün 11’de başlamayacak(mış). Rusların işaret ettiği iki stoper ise Durica ve Logashov. Arseny Logashov, özellikle Kuban faciasını, saha içinden takip etmişti. Kendisinin yetersiz bir stoper olduğunu söyleyebilirim. 23 yaşında ve net olarak öne çıkan iyi bir özelliği yok. Defansif açıdan oyunun her yönüne biraz biraz sahip. Bu sezon yalnızca 3 maçta 11’de oynadı. Partneri olarak beklediğimiz isim Durica ise partnerinin yönlendiricisi olacak. Zamanın Ujfalusi – Semih tandemi gibi düşünün. Slovak stoper 33 yaşında ve yıllarını L. Moskova’ya vermiş bir isim. Kafa toplarında etkili, savunmayı yönlendiren bir oyun bilgisine sahip, ancak yavaş. Havadan oynanan toplar Durica’nın kafasında ve Guilherme’nin ellerinde eriyebilir. Ancak özellikle Avrupa Ligi maçlarında, hava toplarında çok etkin gözükmediler.

Sahaya 4-2-3-1 gibi yerleşen Rus ekibi, orta sahada hücum rolünü Fernandes’e bırakmış durumda. Savunma işini ise üç oyuncunun rotasyonu ile sağlıyorlar. Aleksandr Kolomeytsev en çok tercih edilen futbolcu. Defansa gelerek stoperlerden aldığı topları oyuna sokma ya da Fernandes ile stoperler arasında köprü kurma görevi onda. Topla beraber kat ederek hücuma da katılan futbolcu fazlasıyla çalışkan. Monaco’dan kiralık gelen Delvin N’dinga, Kuban rezaletinde sahadaydı ancak bu maçta da sahada olursa şaşırmayacağım diğer defansif orta saha. Stoperden bozma ön libero tadında. Defansif meziyetleri yüksek teknik özellikleri ise zayıf. Eğer Igor Cherevchenko bu iki ismi tercih etmez ise ya sağ bek Shishkin’i orta sahaya çekecek ya da Dmitri Tarasov’a şans verecektir. Tarasov için N’dinga’nın olmuşu desem yeter sanırım. Son maç Kuban’ın delik deşik ettiği orta sahada N’dinga’nın partneri olan Miranchuk, Zulümpiyat’ta kulübede başlayacaktır.

Fernandes ve Niasse’yi kenara koyarsak takımın kalan hücum dişlileri Maicon ve Samedov. Maicon tamamen hızının ekmeğini yerken Samedov çok daha bilinçli ve vizyonlu bir futbolcu. Atletik özellikleri ters kanattaki takım arkadaşı Maicon kadar çarpıcı olmasa da, Samedov 30 yaşın getirdiği tecrübe ve doğuştan gelen yetenek ile yaşının vebası yavaşlığını ört bas ediyor. Alan Kasaev bu ikilinin yerine kanatlarda akıllara ilk gelen isim. Oyunda olduğunda sol kanadı çok efektif kullanıyor ve sık sık şut atıp kaleyi yokluyor. Oumar ve Manuel’i hepimiz tanıdığından bu isimlere girmeyeceğim. Bunun yanı sıra Lokomotiv’in Beşiktaş karşısında kontratak futbolu oynayacağından şüpheniz olmasın. Üstüne üstlük en iyi yaptıkları iş kontra. Özellikle Maicon’u kovalamak bir hayli zor. Takımın geriye düştüğü maçlarda ortaya direnç koyarak maçları bırakmadığını, sol kanadı verimli kullandıklarını ve de amigolarının Yelizaveta Belyaeva adında çok hoş bir Rus ablamız olduğunu da belirteyim.

Takımların kendi adıma en büyük ortak noktası; son dönemde kornerden direkt gol yediğine şahit olduğum iki ekip olmaları. Olimpiyat’a gelecek Rus taraftarların, rüzgar ve soğuk hava baz alındığında kendilerini evinde hissedeceklerini düşünüyor ve bu zorlu maçta Beşiktaş’a başarılar diliyorum.

Son Yazıları Avrupa Ligi

Braga’ya Bırakma!

Braga, Liga Nos’un Porto, Sporting Lizbon ve Benfica’nın ardında kalan dördüncü takımı

Çeyreğe 2 Kala

Fenerbahçe bu sezonki yolculuğunda yine önemli sayılacak bir maça çıkacak. Bu seferki

Tek Bilek, Tek Yürek!

Uzun zamandır dolmayan stat, Lazio maçında batı tribünündeki bir miktar boşluğa karşın
Lazio

Kötünün İyisi: SS Lazio

Galatasaraylı taraftarlar için bir kurada gelebilecek en güzel takımlardır İtalyan ekipleri. UEFA

Umulmadık Taş: Molde

Her sene hangi turnuva, hangi şampiyona olursa olsun, bir takım bütün tabuları
Başa Dön